Vuosikokous 14.3.2024 Lohjalla

16.3.2024

Vuosikokous pidettiin Lohjalla DogHeal wellnessin tiloissa. Beagle ry:n hopeinen ansiomerkki vastaanotti Kirsti Pitkänen ja Minnamaria Korhonen. Merkki on perustettu yhdistyksen 60 vuoden kunniaksi v 2023.

Mestari 2007 Prihan Jetan omistaja Erkki Salento perusti koiransa kunniaksi kiertopalkinnon jonka nimesi Jetan Teräksi. Säännöt määräsi palkinnon kiertämään kunnes yhdistyksemme saisi seuraava Mestari. Nyt Jetan Terä jää pysyvästi Tiina Nerepille Tervapekan Aramiksesta tultua Mestari 2023. Muut kiertopalkinnot meni seuraavasti: 
Paras Narttu ja Uudenmaan Piirimestari - Kuopusmaa Stina. 
Paras Uros ja Koe- ja Näyttelypokaali -Tervapekan Aramis.
Kaunotar ja Kulkuri - Tavajs Fiamina.

Tänä vuonna Beagle ry järjestää ajokokeita, näyttelyitä, koirametsäilyä, haulikkoammuntaa jne. 
Puheenjohtajan jatkaa Samuli Seppälä ja sihteerinä Titi Rolin. Hallituksen kokoonpanossa ei tapahtunut muutoksia.